38. Lauf "Rund um den Staufberg"
Sun, August 16, 2026
5603 Staufen
5603 Staufen
Wettbewerbe
- 6.2k Walk
- 6.2k
- 10k
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Sport: | walking |
| Distance: | 6.16 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ausserdorfstrasse, 5603 Staufen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 6.16 K |
| Participants: | everybody |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ausserdorfstrasse, 5603 Staufen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 16, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Ausserdorfstrasse, 5603 Staufen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
7821/987629/2025-12-07 11:09:04