5. Thorberg-Trail
Sat, March 28, 2026
3326 Krauchthal
3326 Krauchthal
Wettbewerbe
- 5k Trailrun
- 11.9k Walk
- 13k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 150 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 150m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
3326 Krauchthal
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
3326 Krauchthal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | walking |
| Distance: | 11.9 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 400 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 400m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
3326 Krauchthal
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
3326 Krauchthal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, March 28, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 13 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 500 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 500m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
3326 Krauchthal
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
3326 Krauchthal
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
26860/986819/2025-11-30 15:39:05