Swiss Canyon Trail
Sat, May 30, 2026
2108 Couvet
2108 Couvet
Wettbewerbe
- 16k Nordic walk
- 16k relay
- 31.6k
- 52.7k
- 81k
- 114.8k
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:45 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 16 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1000 meters |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1000m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Centre Sportif, Couvet
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Centre Sportif, Couvet
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 16 K |
| Participants: | adults |
| Relay: | 3-person relay |
| Relay handoff point: | 16.5 / 14 / 18 km |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1000 meters |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1000m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Centre Sportif, Couvet
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Centre Sportif, Couvet
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:45 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 31.6 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2500 meters |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 2500m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Centre Sportif, Couvet
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Centre Sportif, Couvet
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:15 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 52.7 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2500 meters |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 2500m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Centre Sportif, Couvet
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Centre Sportif, Couvet
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 81 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3500 meters |
| Time limit: | 33 hours |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 3500m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Centre Sportif, Couvet
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Centre Sportif, Couvet
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 114.8 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 5294 meters |
| Time limit: | 28 hours |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 5294m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Centre Sportif, Couvet
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Centre Sportif, Couvet
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
257/999477/2026-04-24 18:25:02