Wädilauf
8820 Wädenswil
- 10.5k relay
- 10.5k Run & Walk
- 13.1M
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 16 |
| Relay: | 2-person relay |
| Relay handoff point: | 5 / 5 km |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 88 meters |
Age restrictions
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
What:
Public transportation stop nearest the finish for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Run & walk |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | older than 16 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 88 meters |
Age restrictions
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
What:
Public transportation stop nearest the finish for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | Saturday, May 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 176 meters |
Where are the stops for public transportation?
What:
Public transportation stop nearest the start for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
What:
Public transportation stop nearest the finish for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms, men for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
What:
Changing rooms, women for all races.
Where:
Sportplatz Eidmatt, 8820 Wädenswil
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
14423/992394/2026-02-27 14:05:04