Zuger Running-Trophy Steinhausen
March 2027
6312 Steinhausen
6312 Steinhausen
Wettbewerbe
- 2.8k Run/Walk/Nordic walk
- 5k
- 8.4k Run/Walk/Nordic walk
- 12.3k Run/Walk/Nordic walk
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Sport: | Run & nordic walk |
| Distance: | 2.8 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 50 meters |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parkplatz Schulhaus Sunnegrund, 6312 Steinhausen
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 120 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 120m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parkplatz Schulhaus Sunnegrund, 6312 Steinhausen
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Sport: | Run & nordic walk |
| Distance: | 8.4 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 130 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 130m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parkplatz Schulhaus Sunnegrund, 6312 Steinhausen
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 20, 2027 |
|---|---|
| Sport: | Run & nordic walk |
| Distance: | 12.3 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 150 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 150m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parkplatz Schulhaus Sunnegrund, 6312 Steinhausen
Nearby accommodations
Contact
7547/995451/2026-04-02 00:11:03