Capital FC Half Marathon- Salem, OR
May 2026
Salem, OR 97317
Salem, OR 97317
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
5201 State Street, Salem, OR 97317, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
5201 State Street, Salem, OR 97317, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
5201 State Street, Salem, OR 97317, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
5201 State Street, Salem, OR 97317, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
5201 State Street, Salem, OR 97317, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
5201 State Street, Salem, OR 97317, US
Nearby accommodations
Contact
25216/963812/2025-06-13 08:11:05