Covenant Health Knoxville Marathon
April 2027
Knoxville, TN 37930
Knoxville, TN 37930
Wettbewerbe
- 5k
- 13.1M
- 26.2M relay
- 26.2M relay
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 4, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Worlds Fair Park, 37930 Knoxville
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 4, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Worlds Fair Park, 37930 Knoxville
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 4, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Relay: | 4-person relay |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Worlds Fair Park, 37930 Knoxville
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 4, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Relay: | 2-person relay |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Worlds Fair Park, 37930 Knoxville
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 4, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Worlds Fair Park, 37930 Knoxville
Nearby accommodations
Contact
1260/998002/2026-04-17 07:51:02