USA FIT Marathon
January 2027
Sugar Land, TX 77479
Sugar Land, TX 77479
Wettbewerbe
- 5k
- 13.1M
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, January 31, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
University of Houston Sugar Land
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
University of Houston Sugar Land
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, January 31, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:40 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
University of Houston Sugar Land
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
University of Houston Sugar Land
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, January 31, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:40 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
University of Houston Sugar Land
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
University of Houston Sugar Land
Nearby accommodations
Contact
12819/991719/2026-02-13 06:51:03